Kevät kuiskaa korvaan hiljaa,
herättää se kukkaviljaa.
🌸 Kukka aukaisee teränsä arat,
päivänpaisteen kultavarat.
Sitten saapuu siivekäs vieras,
kesätuulen kevyt kuiskaus.
🦋 Perhonen tanssii valon tiellä,
ei huolta, ei murhetta sillä ole miellä.
Rinnassa tuntuu rytmi uus,
kuin pienen rummun riemukkuus.
💓 Sydän lyö tiheään, ilosta sykkyy,
onnesta rinnassa lämpimästi tykyttää.
Mun varpaat kylmettyy aina jossain määrin talvisin (Johtuu varmaankin ainakin osittain siitä, että tulin kerran pienenä luistelleeksi liian pienillä luistimilla, minkä tuloksena jäädytin mun varpaat aika kivasti), ja toisinaan ne tulehtuukin sen takia. Nää varvasongelmat on siis mulle jo varsin arkipäivää. D:
Kävin sitten eilen lääkärin (etä)vastaanotolla, ja sain määräyksen näihin antibioottipillereihin ja voiteeseen, joilla ois tarkotus hoitaa tää tulehdus pois. Sen jälkeen olis kuulemma luvassa reumatestit (Todennäkösemmin mulla ei semmosta ole, mutta pitäähän kaikki testata) - ja sen jälkeen vissiin varattais uus lääkäriaika, jossa koitan saada reseptin johonkin näitten varpaiden verenkiertoa parantavaan tököttiin.
Söin muuten yhdessä vaiheessa lääkärin määräyksestä yhtä lääkettä, joka paransi mun varpaiden verenkiertoa ja vähensi siten niitten violettiutta ja muita ongelmia aika kivastikin - mutta sitten sen lääkkeen valmistus loppui, enkä sen jälkeen oo tullut löytäneeksi vastaavaa lääkettä. Harmi, oli kiva lääke. Toivon mukaan saadaan nyt vihdoin resepti johonkin vastaavaan.

Reaktiot: Peruukkiteline ja Poistettukäyttäjänimi174